تشنجی که در یک ناحیه از مغز آغاز شده و فرد هوشیار باقی می ماند و می‌تواند تعامل خود را با محیط حفظ کند؛ تشنج با شروع موضعی همراه هوشیاری نامیده می شود. این عبارت جایگزین تشنج موضعی ساده شده است.

این تشنج ها کوتاه بوده و از چند ثانیه تا کمتر از دو دقیقه طول می کشد.

انتخاب های درمانی زیادی برای این نوع تشنج وجود دارند، که شامل دارودرمانی، رژیم غذایی، جراحی و دستگاه های VNS می شوند.

 

تشنج ها با شروع موضعی، از یک سمت مغز شروع می شود، که در گذشته تشنج های پارشیال نامیده می شدند. این نوع تشنج ها از شایعترین انواع تشنجی هستند که در افراد مبتلا به صرع، دیده می شوند. برای اختصار، از عبارت “تشنج موضعی” استفاده می شود.

زمانی که تشنج از یک سمت مغز شروع شده و فرد هیچگونه عدم هوشیاری نسبت به پیرامون خود ندارد، این نوع تشنج، تشنج با شروع موضعی و همراه با هوشیاری خوانده می شود.

افراد مبتلا به این نوع تشنج، در هنگام تشنج کاملاً بیدار، هوشیار و قادر به یادآوری اتفاق ها هستند. بعضی از افراد در طول تشنج، ماسکه می شوند و بنابراین نمی توانند در هنگام تشنج به محرک های محیطی پاسخ دهند.

 

  • آیا سایر وضعیت های بهداشتی ممکن است شبیه تشنج های موضعی همراه با هوشیاری به نظر برسند؟

بله؛ بعضی از علامت های تشنج با شروع موضعی و همراه با هوشیاری شبیه به سایر وضعیت های بهداشتی است :

  • مشکلات یا نشانه های سلامتی مثل درد یا حال تهوع ناشی از اختلال معده و سیستم گوارش یا احساس مورمور یا بی حسی ناشی از یک عصب تحت فشار، می تواند با تشنج موضعی اشتباه گرفته شود.
  • توهم های بویایی، بینایی، شنوایی و چشایی می تواند به صورت مشترک در بیماری های اعصاب و روان یا موارد سوءاستفاده از مخدرها هم مشاهده شود.
  • بعضی از علامت ها ( مثل نشانۀ دژاوو ) گاهی اوقات در بیشتر افراد تجربه می شود.
  • بی حسی های موقتی یا ضعف در یک اندام یا صورت، گاهی اوقات در حمله های ایسکمی زودگذر پیش می آید که می تواند نشانه ای جدی و هشدار دهنده از یک سکتۀ پیش رو باشد.
  • میگرن ها می توانند نشانه های بینایی، مورمور شدن یا سایر علامت هایی که می توانند با تشنج اشتباه گرفته شوند؛ را ایجاد کنند؛ چه همراه با سردرد باشند و چه بدون آن.

این نوع تشنج، می تواند به نوعی یک هشداردهنده یا اورای قبل از بروز یک تشنج شدید همراه با بیهوشی باشد. زمانی که فردی یک تشنج با شروع موضعی و همراه با هوشیاری را تجربه می کند، تنها چیزی که نیاز دارد مراقبت و راحتی است که دیگران به او می دهند.